TRM 123 at ACCS on March 3, 2018

By | February 3, 2018

The Right Move Tournament (TRM 123) at ACCS on March 3, 2018

Sponsored by Leisner Family.

Location Address: Albany Community Charter School, 65 Krank Street, Albany, NY 12202 (map)

Begin at 10:00 AM. Players should be seated at their table by 9:50 for announcements.

All play four games: (Those who wish to help set up can meet at 8:30 AM)  10:00, 11:30, 1:00, and 2:15; Awards following 4th round completion

Fee:  Free. Preregistration on-line before March 1st and on-site before 9:30 AM to play Round 1.

USCF Rated Sections: Open (above 1400), King (1000-1400), Queen (601-1000), Rook (Under 600)

Non-USCF Member (Unrated) Sections: Awe (Adults Welcome), kNight (Grades 6-12), Bishop (Grades 3-5), Pawn (Grades K-2)

Time Control: (G/25, d/4) for Open Section (affects quick ratings only); (G/30, d5) for all other Sections. 1/2 point byes limited to one.

Awards: Trophies to top three player(s) in each section with 12 or more players (Trophies to top two players in sections less than 12 players). Medals for all with 2.5 points or more.  (Exception: If you score 2 points and you are new to TRM tournaments, you qualify for a medal.)

Team Awards: All scholastic players from one team, pick the top four scores and add them (from all sections) to come up with a team score.  Teams scoring more than 12 points get a Team Trophy. (Only scholastic players can be part of the team. Players shall stay with the same team during the entire school year unless they change the school. They have to choose in the first tournament if they want to be part of a School or a Chess Club.)

Vouchers are available for joining or renewing USCF membership for scholastic players age 19 and under. They cost $9 for the year. If you are interested in a USCF membership, see a Tournament Director

Advance Registrations (as of 02/24/2018  06:00 PM): 

USCF-rated section:

  1. Agarwal, Aryan; 16584525; Bethlehem central Rook
  2. Agarwal, Yash; 16584510; Bethlehem central Rook
  3. Berry, Jack; 15508477; Albany High School Queen
  4. Bhagat, Ram; 16479397 Guilderland Kings Rook
  5. Blough, Ike; 16581718; Platte Clove School Queen
  6. Buddeau, Isaiah; 16550846; Albany High School Rook
  7. Dharmadhikari, Omkar; 16590980; Open
  8. Iyengar, Aarush; 15876601; Hillside Elementary King
  9. Iyengar, Satish; 16078826; Hillside Elementary King
  10. Jaffe, Cooper; 16543305; Rondout Intermediate School Queen
  11. Johnson, Ernie; 10089115; Newburgh Armory Open
  12. Lacy, Antonio; 14393756; Albany High School Queen
  13. Leisner, Jon; 12506242; Open
  14. Lembo, Vincent; 16538614; Albany High School Queen
  15. Levine, Noah; 16550914; Albany High School Rook
  16. lomidze, luka; 16328063; ps 104 Rook
  17. Padraig, Scally; 15989056; Guilderland YMCA Rook
  18. Panigrahi, Shashwat; 16349048; EGCC King
  19. Sahota, Samarth; 15963095; Bethlehem King
  20. Sood, Manasvin; 16271588; Bethlahem King
  21. Sorrentino, Benjamin; 16380416; Bethlehem King,
  22. Stote, Sebastian; 15637418; The Mighty Pawns Queen
  23. Waduthanthree, Thihansa; 16126955; EGCC Rook
  24. Wang, Dylan; 15787300; Bethlehem Central Middle school Queen
  25. Wang, Kevin; 16509204; Bethlehem Rook
  26. Willis, Eric; 16473272; CCMS Rook
  27. Xue, Alex; 15837498; CCC Queen
  28. Yu, Bowen; 15702666; CCC Queen

Unrated Sections:

  1. Agarwal, Juhi; Bethlehem central 3rd Bishop
  2. Alejos, Dayanara; Newburgh Armory Unity Center 4 Bishop
  3. Bey, Shahseer; Brighter Choice Charter School 4th Bishop
  4. Bhagat, Om; Guilderland Kings 2 Pawn
  5. Bhagat, Vishnu; AWE
  6. Bhatti, Shmyala; Albany High School 9 Knight
  7. Blum, Howard; AWE
  8. Brunet, Ashton; Newburgh Armory Unity Center 7 Knight
  9. Butts, Jonathan; Newburgh Amrory Unity Center 7 Knight
  10. Ceglio, Daniel; Newburgh Armory Unity Center 1 Pawn
  11. Ceglio, Jonathan; Newburgh Armory Unity Center 5 Bishop
  12. Chester, Zachary; Newburgh Armory unity Center 5 Bishop
  13. Cordi, Tristen; Guilderland YMCA Chess Club 5 Bishop
  14. Diwan, Sharvil; Guilderland Elementary 1 Bishop
  15. Doko, Alex; 5 Knight (1/2 pt bye 1st round)
  16. Drayton, Shaun; GreenTech Charter School 10th Knight
  17. Foote, Thomas; Guilderland YMCA 5 Bishop
  18. Furlong, Ann; EGCC 5 Bishop
  19. Griffin, Nia; Newburgh Armory Unity Center 5 Bishop
  20. Hanley, Luke; Latham Ridge Elementary 5th Bishop
  21. Hans, Kristen; 3 Bishop
  22. Hinestroza, Josiah; Mighty Pawns 1st grade Pawn
  23. Hinestroza, Savyon; Mighty Pawns 3rd grade Bishop
  24. Huskie, Navin; Team Huskie K Pawn
  25. Huskie, Rohan; Team Huskie 2 Pawn
  26. Jagarlamudi, Rithvik; Guilderland YMCA 2nd Pawn
  27. Kinzel, David; Newburgh Armory Unity Center 5 Bishop
  28. Kinzel, Dario; Newburgh Armory Unity Center 4 Bishop
  29. Lee, Leo; Loudonville 5th Bishop
  30. Maddali, Chinmayi Sri; Latham Ridge Elementary K-2 Pawn
  31. Maddali, Krishna; Latham Ridge Elementary K-2 Pawn
  32. Nair, Karthik; 5 Bishop
  33. Peng, Nicholas; CCC 4th Bishop
  34. Peng, Wallace; CCC 5th Bishop
  35. Perez, Isabel; Newburgh Armory Unity Center 4 Bishop
  36. Raju, Sanjay; Bethlehem Middle School 6 Knight
  37. Robles, Daniel; Newburgh Armory Unity Center 5
  38. Scott, Chandler; Newburgh Armory Unity Center 9 Knight
  39. Scott, Christiran; Newburgh Armory Unity Center 3 Bishop
  40. Subramanian, Hamsini; Guilderland ymca chess club 3 Bishop
  41. Sulaj, Gabriel; Newburgh Armory Unity Center 5 Bishop
  42. Martinkat, Ryan; Shaker 7 Knight
  43. Sagili, Gautham Reddy; OKTE 2nd Pawn
  44. Tang, Selena; EGCC 5 Bishop
  45. Thomson, Tyrell; Platte Clove School 3 Bishop
  46. Tilemissov, Serikbay; AWE
  47. Vadivelu, Sam; Tesago 3 Bishop
  48. Vaasan, Shiyam; Eagle Elementary/ Bethlehem district – Albany 3 Bishop
  49. Villano, Anthony; Guilderland YMCA Chess Club Grade 4 Bishop
  50. Warren, Abby; Guilderland YMCA 5 Bishop
  51. Willoughby, Austin; Willoughby AWE
  52. Willoughby, Joseph; Guilderland YMCA Chess Club 1 Pawn
  53. Willoughby, Samuel; Guilderland YMCA Chess Club 3 Bishop
  54. Xu, Wanghan; Chango Elementary School 1 Pawn