2018-2019 Schedule

The Right Move Chess Foundation, Inc., is a 501 (c) (3) not-for-profit corporation which serves scholastic chess players in  New York City and the Greater Capital District of Albany, New York by providing a series of free chess tournaments during the school year.   

For information about our tournaments click here, and for tournament rules click here.

Below is our tournament schedule for the remainder of the 2018 – 2019 school year.

TournamentLocationSponsorTournament InfoRegistration/Contact Info
TRM131 December 01, 2018Giffen Elementary SchoolSponsor NeededFreeRegister
TRM 132
January 5, 2019
Albany High SchoolTBD
TBD
FreeNot yet!
Miller Tournament
January 21, 2019
Miller Middle SchoolTBDFree
2 Rated and 2 unrated sections
Not yet!
TRM 133
February 02, 2019
Wood Road Elementary SchoolTBD
TBD
FreeNot yet!
TRM 134
March 02, 2019
Albany Community Charter SchoolTBD
TBD
FreeNot Yet!
TRM 135
April 6, 2019
Albany High SchoolTBD
TBD
FreeNot yet!
TRM 136
May 04, 2019
MLK Magnet Elementary SchoolTBD
TBD
FreeNot yet!
TRM 137
June 1, 2019
Bethlehem Central MSTBD
TBD
FreeNot yet!
Picnic
June 19, 2018
Christian Brothers AcademyTBD
TBD
FreeNot yet!

TRM 130

The Right Move Tournament (TRM 130) at Oneida Middle School on November 3, 2018

Sponsored by:  The Sorrentino Family

Location Address:  1629 Oneida St, Schenectady, NY 12308

Begin at 10:00 AM. Players should be seated at their table by 9:50 for announcements.

All play four games: (Those who wish to help set up can meet at 8:30 AM)  10:00, 11:30, 1:00, and 2:15; Awards following 4th round completion

Fee:  Free. Online Registration Closed, and on-site before 9:15 AM to play Round 1.

USCF Rated Sections: Open (above 1400), King (1000-1400), Queen (601-1000), Rook (Under 600)

Non-USCF Member (Unrated) Sections: Awe (Adults Welcome), kNight (Up to and including Grade 12), Bishop (Up to and including Grade 5), Pawn (Up to and including Grade 2)

Time Control: (G/25, d/4) for Open Section (affects quick ratings only); (G/30, d5) for all other Sections. 1/2 point byes limited to one.

Awards: Trophies to top three player(s) in each section with 12 or more players (Trophies to top two players in sections less than 12 players). Medals for all with 2.5 points or more.  (Exception: If you score 2 points and you are new to TRM tournaments, you qualify for a medal.)

Team Awards: All scholastic players from one team, pick the top four scores and add them (from all sections) to come up with a team score.  Teams scoring more than 12 points get a Team Certificate. (Only scholastic players can be part of the team. Players shall stay with the same team during the entire school year unless they change school districts. They have to choose if they want to be part of a School or a Chess Club at their first tournament.

Advance Registrations as of 10/2/2018, 12:00 PM

USCF Rated

  1. Bandaru, Moudgalya ; 16472833 ; King
  2. Bandaru, Ratna ; 16472786 ; Queen
  3. Beddeau, Isaiah ; 16550846 ; Rook
  4. Dayanga , Thilina ; 16168916 ; King
  5. Diwan, Shirvil ; 16479328 ; Rook ; 1/2pt bye Rd1
  6. Gekonye, Daniel ; 16550831 ; Queen
  7. Gullapalli, Gautham ; 16282950 ; Rook ; Boght Hill Elementary
  8. Gullapalli, Prathik ; 16282944  ; Queen ; Boght Hill Elementary
  9. Jacob, Tarun ; 16204246 ;  Queen ; Van Antwerp Middle School
  10. Jin, Louis ; 16800041 ; Rook ; Albany Chinese School
  11. Kamdem, Bodrye ; 16357467 ; King
  12. Kandalkunta, Sheetanshu ; 16234561 ; Rook ; Pawn
  13. Kota, Harsha ; 16271724 ; Queen ; Boght Hills School
  14. Lembo, Vincent ; 16538614 ; Queen
  15. Li, Erica ;  Open
  16. Maddali, Chinmayi ; 16651104 ; Rook ; Latham Ridge Elementary School
  17. Maddali, Krishna ; 16651084 ; Rook ; Latham Ridge Elementary School
  18. Mahadevan, Balaji ; 15383237 ; King
  19. Mishra, Aryan ;  15817708 ;  Open ; EGCC
  20. Mockler, Michael Walter ; 12778344 ; Open
  21. Monsur, Alomgir ; 16814647 ; Queen ; Latham Ridge Elementary School
  22. Neti, Aadarsh ; 16584484 ;  Rook ; Shenandoah School
  23. Neti, Medha ;  16584490 ; Queen ; Shenandoah School
  24. Ojha, Aaditha ;  15151283 ; Queen ; Bethlehem School District
  25. Raju, Sanjay ; 16789108 ; Rook ; Bethlehem School District
  26. Vadivelu, Sam ; 16271573 ; Rook ; Tesago  ELementary
  27. Waduthanthree , Thihansa ; 16126955 ; Queen ; East Greenbush chess Club
  28. Whelchel, Evan ; 16310342 ;  Queen ; Skano Elementary
  29. Yin, Jeremiah ; 15988671 ; Chinese Chess Club

USCF Unrated sections

  1. Akuthota, Shriyans ; Bishop
  2. Alejos, Dayanara ; Bishop ; Newburgh
  3. Amarianna, Canteen ; Knight ;  SCSD
  4. Bay, Shahseer ; Bishop
  5. Bernard, Ayden ; Knight ; SCSD
  6. Cheng, Eric ; Pawn ; Guilderland Central School
  7. Droz, Noah ; Knight ;  Newburgh
  8. Dudley, Kaitlyn ; Knight ;  SCSD
  9. Fox, Guliana ; Bishop ;  SCSD
  10. Fox, Kailah ; Knight ;  SCSD
  11. Furlong, Ann ; Knight ; EGCC
  12. Gandla, Preetham ; Bishop
  13. Gerry, Owen ; Knight ; SCSD
  14. Honaglgi, Kripa ; Knight ; Bethlehem School District
  15. Honagalgi, Sahasra ; Bishp ; Bethlehem School District
  16. Hull, Reese ; Bishop ; SCSD
  17. Jackson, Charlie ; Knight ; SCSD
  18. Jagarlamudi, Rithvik ; Bishop ; Latham Ridge Elementary
  19. Jagannath, Pranav ; Knight
  20. Jakkamsetti, Aneesh ; Bishop ; Guilderland YMCA Chess Club
  21. Jakkamsetti, Arnav ; Pawn ; Guilderland YMCA Chess Club
  22. King, Alexander ; Bishop ; Latham Ridge Elementary
  23. Mahadevan, Shankar ; EGCC ;
  24. Mastronardi, Rocco ; Bishop ; Newburgh
  25. Matters, Bill ; AWE ; EGCC
  26. Mitchell, Logan ; Knight ; SCSD
  27. Monsur, Nirvana ; Knight ; Latham Ridge Elementary
  28. Mukkamalla, Omswarup Reddy ; Pawn
  29. Narra, Vidya ; Bishop ; Latham Ridge Elemenetary
  30. Peng, Nicholas ; Bishop ; Guilderland YMCA
  31. Peng, Wallace ; Knight ; Guilderland YMCA
  32. Perez, Isabel ; Bishop ; Newburgh
  33. Perez, Miguel ; Bishop ; Newburgh
  34. Pragash, Sai Ritesh ; Pawn
  35. Pigliavento, Devin ; Knight
  36. Pitts, Miles ; Knight ; SCSD
  37. Porcella, Anthony ; Knight ; SCSD
  38. Porcella, Nicholas ; Knight ; SCSD
  39. Pawlson, Odin ;  Bishop ; Newburgh
  40. Quiros, Dynasti ; Knight ; SCSD
  41. Raja, Kevin ; Bishop ; Craig Elementary ; 1/2 pt Bye 1st round
  42. Ranga, Venkata Rajpavan ; Knight
  43. Raskin, Timothy ; Pawn ; Guilderland YMCA Chess Club
  44. Rodriguez, Brandon ; Knight ; Newburgh
  45. Rodriguez, Chanel ; Pawn ; Newburgh
  46. Rosemberg, Ashley ; Knight ; Newburgh
  47. Rosemberg, Auriel ; Knight ; Newburgh
  48. Roy, Soham ; Bishop ; Craig Elementary
  49. Sivkumar, Adityamithran ; Knight ; Menands Union Free
  50. Smarro,  Aidan ; Knight ;  SCSD
  51. Tang, Selena ; Knight ; EGCC
  52. Torres, Alejandro ; AWE
  53. Yarwood, Zachary ; AWE ; Bethlehem
  54. Young, LaDainian ; Knight ; SCSD
  55. Wang, Jeirui ; Knight ; Tesago